Papieru zwijanie

26 grudnia 2010

Zwijanie papieru, składanie bibuły i o choince słów kilka, czyli mocno świąteczny wpis w samym środku świąt.

Miało nie być nic, jak co roku. Żadnych choinek, lampek, stroików. Ciężko jednak czasem przy dziecku trzymać się tak rygorystycznych zasad. Zwłaszcza jeśli dziecko święta utożsamia z choinką i smutnym głosem opowiada babci, że w jego domu świąt nie ma. Pomyśleliśmy, że do diabła z naszymi zasadami i zrobimy sobie w domu święta. Zdecydowaliśmy się na najmniejsze drzewko jakie udało nam się dostać i zabraliśmy się za jego ozdabianie. W domu oczywiście nie mieliśmy nic – lampek, łańcuchów, bombek. To jednak żaden problem, gdy ma się zapas wstążek, papieru, dziurkaczy i innych cudów. Na naszej choince wiszą więc złote papierowe choinki, filcowe śnieżki, gwiazdy i renifery (które kupiłam za grosze kilka dni wcześniej z zamiarem wykorzystania ich w przyszłym roku do świątecznych prac), kokardy z białych wstążek oraz zawijane serca, o których za chwilę. Na czubku oczywiście pojawiła się gwiazda ze złotego papieru, a na koniec choinkę owinęliśmy bibułowymi łańcuchami, o których też jeszcze wspomnę.

Zanim w ogóle zdecydowaliśmy się na postawienie w naszym domu choinki eksperymentowałam z różnymi rzeczami. Chciałam spróbować zrobić kilka dekoracji, które mogłabym dołączyć do opakowań prezentów. Wiele papieru wyrzuciłam, ale udało mi się jednocześnie coś zrobić. To serca z papierowych pasków. Pomysł bardzo prosty i znany i o ile dobrze pamiętam robiłam w dzieciństwie z pasków kolorowego papieru takie sklejane kółka.
Nie trzeba chyba tego nawet tłumaczyć. Potrzebujemy kilka cienkich pasków papieru różnej długości (np. każdy kolejny skracamy o 1cm). Potem sklejamy je ze sobą tak żeby najkrótszy pasek był w środku, a najdłuższy na zewnątrz.
Sklejałam paski tak, żeby powstały mi łezki, które potem łączyłam tworząc serca. Gdyby iść dalej tym tropem można by zrobić wiele takich ozdób o ciekawych kształtach. Część takich serc wykorzystałam do ozdobienia naszej choinki, a część do dekoracji kalendarzy, o których będę pisać niebawem.

Na koniec jeszcze kilka zdań o też prostym i bardzo znanym składanym łańcuchu z bibuły. Z rulonu bibuły odcinamy dwa paski o jednakowej szerokości. Paski (ich koniec) sklejamy ze sobą pod kątem prostym i zaczynamy składanie przekładając paski na zmianę. Gdy skończymy sklejamy końce ze sobą i rozwijamy łańcuch.

Dobrze jest przypomnieć sobie takie ozdoby, które robiliśmy jako dzieci z rodzicami i w szkole, bo takie stare i proste pomysły bywają najlepsze, zwłaszcza jeśli teraz do pomocy możemy też wciągnąć własne dzieci.

Na zdjęciu widać zwijane serce i składany łańcuch.

Kategoria Z papieru | Brak komentarzy
Tagi: , ,

Zostaw komentarz